۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

عبدالرضا ناصرمقدسی

اول اردیبهشت ماه جلالی

بلبل گوینده بر منابر قضبان

بر گل سرخ از نم اوفتاده لآلی

همچو عرق بر عذار شاهد غضبان

اول اردیبهشت و روز سعدی. آن سعدی بزرگوار که استاد سخن است و کاری می‌کند که گل‌ها در اردیبهشت ماه لب بگشایند و ترانه بخوانند. حتی اگر گلی نروید گلستان و بوستان او مملو از اردیبهشت است.

من و مهسا مثل همیشه راه افتادیم تا جهان را ببینیم تا گلها را ببینیم تا زندگی را ببینیم و چه جایی بهتر از باغ گیاه شناسی. مدتها بود که می‌خواستیم به این مکان پر گل برویم. اما چه روزی بهتر از روز سعدی در اول اردیبهشت. پس راه افتادیم. باغ گیاه شناسی چندان از تهران دور نیست. البته که ترافیک تهران فاصله ها را آنقدر زیاد می‌کند که آدم قید همه چیز را می‌زند و ترجیح می‌دهد در خانه بماند اما این روزها تهران واقعا خلوت بود.  باغ گیاه شناسی فقط انبوهی از گلها و درختها نبود. سعی بر این بوده که بشکل زیبایی  آن را طراحی کنند. مثلا در میانه آن می‌توان به باغ ایرانی اشاره کرد.

یا باغ صخره‌ای

یا پریشانی جنگل‌های هیرکانی

یا زیبایی باغ‌های ژاپنی

همه و همه در کنار گلهای زیبا و متنوع جلوه‌ی زیبایی به باغ بخشیده بودند. مساحت آن چندان زیاد نبود اما آنقدر تنوع داشت که سبب شود نزدیک به دو ساعت در میان این گلها و درختها قدم بزنیم.

و البته در نهایت باید به آن مجموعه‌ی زیبای پروانه‌ها را اضافه کنم. موجوداتی شگفت انگیز با انبوهی از طرح و رنگ و تقارن.

دیگر مقالات دکتر ناصر مقدسی
تهران بهار 1401

برایم دوباره سوال پیش آمد که این تکامل چگونه چنین نقش ‌ایی را بوجود آورده است؟ چند وقتی ست که شک  همه چیز وجود من را فرا گرفته  و در میان کتاب‌ها و جمله‌ها و لغت‌ها دنبال پاسخی هستم. آیا داروین راست می‌گوید؟ آیا همه چیز از سراپرده تکاملی کور و بی‌هدف به ما رسیده و یا نه، معنایی هم وجود داشته است؟

اتفاقا خود داروین هم در همان حوالی بود. کمی نشستیم و با هم گپی زدیم.

مطلب چقدر مفید بود؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *