ام اس و زندگی بهتر
_

ام اس و زندگی بهتر

درمان بیماری ام اس MS یا بیماری مولتیپل اسکلروزیس

مولتیپل اسکلروزیس (Multiple sclerosis) MS بیماری با منشأ اتو ایمیون است که سبب دمیلینه شده اعصاب گردیده و بدین ترتیب سرعت هدایت عصبی کاهش یافته و سبب اختلال در عملکرد اعضای مختلف به ویژه سیستم عصبی مرکزی می‌ شود. این بیماری شایع ترین اختلال مزمن سیستم عصبی است که منجر به ناتوانی و کاهش عملکرد در افراد جوان می شود. به عبارتی دیگر مولتیپل اسکلروزیس بیماری نورودژنراتیو دمیلینیزان سیستم عصبی مرکزی با علتی ناشناخته است. این بیماری در افرادی که از نظر ژنتیکی حساس هستند در اثر یک یا چند عامل محیطی ایجاد می شود. شواهد قابل توجهی از ناهنجاری ‌های خون محیطی، یافته‌ های مایع مغزی نخاعی و آسیب شناسی دستگاه اعصاب مرکزی، تاثیر ساز و کارهای خود ایمن را در بیماریزایی MS مطرح می کنند.

دکتر ناصرمقدسی متخصص مغز و اعصاب درمان ام اس
دکتر ناصرمقدسی متخصص مغز و اعصاب درمان ام اس

ام اس (فلج چندگانه) نوعی بیماری التهابی است که توسط سلول‌های ایمنی واسطه‌گری می‌شود. این بیماری به آکسون‌های میلین‌دار موجود در سیستم عصبی مرکزی حمله می‌کند و در نتیجه میلین و آکسون در شدت‌های مختلف تخریب می‌شود و بیش از ۳۰ درصد بیماران پس از تحمل ۲۰ تا ۲۵ سال به علت بیماری ام اس دچار ناتوانی جسمی قابل توجه می‌شوند.

علائم بیماری ام اس حمله‌های دارای علائمی است که با وقفه‌های چند ماهه یا چند ساله رخ می‌دهد و تاثیر نامطلوبی را بر محل‌های مختلفی از بدن به جا می‌گذارد. ام اس زمانی بروز می‌یابد که عامل یا رویدادی محیطی (مانند عفونت ویروسی یا باکتریایی، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی، کمبود نور خورشید و…) توام با استعداد ارثی منجر به عملکرد نامناسب سیستم ایمنی می‌شود.

این بیماری دو میلیون و پانصد هزار نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده است و بروز آن رو به افزایش است. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت شیوع مولتیپل اسکلروزیس ۳۰ نفر به ازای ۱۰۰۰۰۰ در جهان می باشد.

با توجه به تقسیم بندی Kurtzke جوامع به سه دسته تقسیم می شوند:

 • مناطق با شیوع کم (کمتر از ۵ مورد به ازای ۱۰۰۰۰ هزار نفر جمعیت)
 • مناطق با شیوع متوسط (۵ تا ۳۰ مورد به ازای ۱۰۰۰۰۰ هزار نفر جمعیت)
 • مناطق با شیوع بالا (بیش از ۳۰ مورد به ازای ۱۰۰۰۰۰ هزار نفر جمعیت)

با توجه به این تقسیم بندی ایران در منطقه با خطر پایین قرار دارد اما نتایج مطالعات صورت گرفته خلاف این مساله را نشان داده است، مطالعات وسیع اپیدمیولوژیک در این کشورمان نشان دادند که شیوع بیماری MS در حدود ۳۵ تا ۴۵ نفر در هر صد هزار نفر بوده است و این منطقه را در ریسک متوسط تا بالا از نظر شیوع قرار خواهد داد.

بررسی های انجام شده نشان می ‌دهد که حدود ۶۰ درصد بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس زن و از این عده ۷۸ درصد آنها متأهل هستند. شیوع این بیماری و احتمال آن در زنان سه و نیم برابر مردان است و بیشتر در سنین ۱۸ تا ۳۵ سالگی بروز پیدا می کند.

در طبقات اجتماعی-اقتصادی بالا با سطح تحصیلات بالا و سطح درآمد و شغل خوب، بیماری ام اس بیشتر دیده میشود. همچنین بیماری مولتیپل اسکلروزیس در کشورهای از نظر تکنولوژیک، بیشتر توسعه یافته فراوان تر است.

علائم بیماری ام اس چیست؟

بیماری ام اس یا مولتیپل اسکلروزیس علائم و نشانه های گسترده از قبیل:

 • اختلال حسی (مانند پارستزی)
 • علائم نخاعی (مانند اسپاستیسیتی و اختلال مثانه و جنسی)
 • علائم مخچه ای (مانند ترمور و دیس آرتری)
 • اختلال بینایی (مانند نوریت اپتیک) و…

همچنین اختلالات شناختی و حرکتی از شایع ترین علائم بالینی در بیماران مورد مطالعه گزارش گردید.

علائم بیماری ام اس

 

این بیماری ازیک طرف استقلال و توانایی فرد برای شرکت مؤثر در اجتماع را تهدید می کند و از سوی دیگر پیش آگهی و دوره های غیر قابل پیش بینی آن، تأثیر بارزی بر سلامت روانی و نیمرخ روانشناختی فرد دارد.

رایج ‌ترین ابزارهای تشخیص ام اس

1. تصویربرداری سیستم عصبی مرکزی (MRI از مغز و نخاع)
2.آنالیز مایع مغزی نخاعی (CSF Analysis)
3. پتانسیلهای برانگیخته بینائی (VEP)

تشخیص ام اس یا مولتیپل اسکلروزیس ممکن است دشوار باشد و ممکن است بیماری مولتیپل اسکلروزیس را بر اساس موارد زیر تشخیص داد:

 • تاریخچه پزشکی و شرح حال گیری
 • معاینه عصبی
 • MRI
 • بررسی مایع csf: این نمونه می تواند اختلالات مربوط به مولتیپل اسکلروزیس مثل سطح غیر طبیعی گلبولهای سفید خون یا پروتئین ها را نشان دهد. همچنین می تواند به رد نمودن بیماریهای ویروسی و سایر وضعیت هایی که ممکن است ایجاد علائم عصبی نمایند، کمک کند.
 • تست پتانسیل برانگیختگی: این تست سیگنال های الکتریکی که مغز در پاسخ به محرک ها می فرستد را اندازه می‌ گیرد. تست پتانسیل برانگیخته ممکن است تحریک بینایی یا تحریک الکتریکی که در آن تکانه ‌های الکتریکی به پا ها یا دست ها اعمال می شوند، را به کار گیرد.

درمان بیماری ام اس به صورت تخصصی

در حال حاضر تحقیقاتی برای یافتن درمان بیماری ام اس که شامل درمان‌های مؤثرتر، بهتر، و قابل تحمل تر برای ام‌ اس عودکننده-فروکش‌کننده درحال انجام است. با توجه به تحقیقات گسترده بر روی بیماری ام اس، درمان بیماری MS هر روز در حال پیشرفت و‌ تغییر است.

داروهای موجود درمان ام اس از نظر کاربرد به سه گروه اصلی تقسیم‌ بندی می‌شوند:

 • برای حملات بیماری

برای این نمونه می‌توان ازمتیل پردنیزولون تزریقی، ایمونوگلوبین داخل وریدی و تعویض خون نام برد.

 • برای کنترل علائم بیماری

بیش از سی داروی مختلف به این منظور به‌ کار می‌روند.

به طور مثال از آمانتادین برای درمان خستگی و از باکلوفن برای مقابله با سفتی عضلانی (اسپاسم) استفاده می‌شود.

 • برای کنترل سیر بیماری

از این گروه می‌توان به داروهای زیر اشاره کرد:

 • اینترفرون‌ها
 • گلاتیرامراستات
 • میتوکسانترون
 • ناتالی زوماب
 • فینگولیمود

درمان علامتی

شامل درمان علائم بیماری نظیر ضعف عضلانی، اسپاستیسیتی، احساس درد، اختلال حس موقعیت، آتاکسی، لرزش، دیس آرتری، اختلال دید، سرگیجه، اختلال عملکرد مثانه و روده، اختلال جنسی، افسردگی، اختلالات شناختی و خستگی.

 • شل کننده های عضلانی: باکلوفن و تیزانیدین داروهای خوراکی برای سفتی عضلات هستند. باکلوفن اغلب ضعف پا ها را تشدید می کند. بنظر می رسد تیزانیدین اسپاسم عضلانی را بدون احساس ضعف در پاها کنترل می کند، ولی ممکن است با خواب آلودگی یا خشکی دهان همراه باشد.
 • دارو های کاهش دهنده کوفتگی: به منظور مقابله با کوفتگی، می توان یک داروی ضد افسردگی، داروی ضد ویروسی آمانتادین یا داروی ضد نارکولپسی بنام مودافینیل تجویز کرد. همه این ها به واسطه خصوصیات محرکشان عمل می کنند.

درمان پیشگیری کننده

خط اول درمان شامل داروهای اینترفرونهای بتا- گلاتیرامراستات (Glatiramer-acetate) – تریفلونامید (triflunomide) – دی متیل فومارات (dimethyl fumarate) می باشد. همچنین خط دوم شامل دارو های فینگولیمود(fingolimod) – تای سابری (tysabri) است و نیز خط سوم درمان شامل دارو های ریتوکسیماب (rituximab) – اسرلیزوماب (ocrelizumab) – کلادریبین (cladribine) – آلمتوزوماب (alemtuzumab) است.

درمان حملات

 • کورتیکواستروئید ها: پزشکان بیشتر موارد دوره ی کوتاهی از کورتیکوستروئید های خوراکی یا وریدی را برای کاهش التهاب در بافت عصبی و کاهش دوره شعلهور شدن بیماری به کار می گیرند. با وجود این، مصرف طولانی این داروها ممکن است عوارض جانبی مثل پوکی استخوان و فشار خون بالا ایجاد کند.
 • پلاسمافرز: تعویض پلاسما ممکن است در بیماران با ناتوانی ناشی از حملات شدید مولتیپل اسکلروزیس که به درمان با مقادیر زیاد استروئید جواب نمی دهند مفید باشد.

درمان آلترناتیو

 • فیزیوتراپی و کاردرمانی: یک فیزیوتراپیست یا کارشناس کاردرمانی می تواند تمرین های تقویت عضلانی را به بیمار آموزش داده و نشان دهد چگونه وسایلی که کارهای روزمره را تسهیل می کنند جهت درمان بیماری ام اس توسط فیزیوتراپی بکار ببرد. این امر می تواند به استقلال فرد کمک کند.

انواع بیماری ام اس یا مولتیپل اسکلروزیس

علت یا تحریک کننده هر چه که باشد، مولتیپل اسکلروزیس بر اساس سیر بیماری و بروز علایم به انواع حمله ای زیر تقسیم می شود:

۱) بهبود یابنده (RRMS= Remitting-Relapsing MS)

این نوع مولتیپل اسکلروزیس با شعله‌ور شدن بیماری بصورت کاملاً مشخص، که با دوره‌های تسکین دنبال می شود، مشخص می‌گردد. حملات معمولاً ناگهانی شروع شده چند هفته تا چند ماه ادامه یافته و سپس تدریجاً ناپدید می شود. بیشتر افراد با مولتیپل اسکلروزیس در زمان تشخیص این نوع را دارند.

انواع بیماری ام اس

۲) پیش رونده (Progressive MS) که به دودسته  اولیه  و ثانویه تقسیم میشود.

انواع بیماری ام اس

 

انواع بیماری ام اس

در شکل تیپیک عود و فروکش کننده مولتیپل اسکلروزیس، حمله و فروکش روی می‌دهد که علائم و نشانه‌ها اغلب نشان‌ دهنده بیش از یک ضایعه است. به مرور زمان در صورتی که درمان صورت نگیرد، اغلب بیماران مبتلا به RRMS دچار سیر پیشرونده می ‌شوند. در ابتدا اغلب بهبودی از حمله ‌ها تقریبا کامل است. سپس، به تدریج ناتوانی‌ های پایدار عصبی ایجاد می‌گردد.

 

عوامل موثر در بیماری ام اس

 • سن

سن یکی از تعیین‌ کننده‌ ترین متغیرها در رابطه با بیماری و بهداشت است. قابلیت ابتلا به بیماری و صرف هزینه ‌های پزشکی درارتباط با عامل سن شرایط متفاوتی دارد.

 • وضعیت اجتماعی

طبقه اجتماعی عامل پیش ‌بینی کننده خوبی برای سلامت است. طبقه اجتماعی با بسیاری از خصوصیات جامعه نوین از جمله؛ درآمد، مسکن، آموزش، فعالیت‌ های ایام فراغت، رژیم غذایی و… همبستگی دارد.

 • وضعیت روانشناختی

بیماران مبتلا به ام اس در مقایسه با افراد سالم جامعه از سلامت روانشناختی پایین تری برخوردارند و اضطراب، افسردگی و استرس زیادی تجربه می کنند. استرس به عنوان یک پدیده چند بعدی و چند علتی هم می تواند عاملی در تشدید و یا عود بیماری و هم به عنوان عارضه ای ناشی از بیماری باشد و حتی بعضی اوقات می تواند تهدید کننده زندگی بیماران باشد. افسردگی و اضطراب نیز از عمده ترین اختلالات روانی در افراد مبتلا به بیماری است.

از بین عوامل روانشناختی، حمایت اجتماعی یکی دیگر از مهم ترین کمک کننده ها به سازگاری مثبت اجتماعی می باشد. ارائه دهندگان حمایت اجتماعی در زندگی فردی شامل اعضای خانواده، دوستان و سایر دوستان مهم، همکاران، متخصصین بهداشت و درمان و دیگر بیماران می باشند. حمایت اجتماعی به عنوان یکی از مکانیسم های مقابله ای عاطفه نگر دارای قدرت بالقوه تأثیر بر سلامت روانی است.

وجود حمایت اجتماعی به اطمینان و خود شایستگی ها برای آزمودن تجارب جدید می افزاید و در رضایت از زندگی افراد تأثیرگذار می باشد. همچنین باعث افزایش میزان بقا و بهبود وضعیت روانشناختی افراد می شود. پژوهش های انجام شده نشان داده اند که ادراک حمایت اجتماعی می تواند از بروز عوارض نامطلوب فیزیولوژیکی بیماری جلوگیری نموده وهمچنین میزان مراقبت از خود و اعتماد به نفس را افزایش دهد و تأثیر مثبتی بر وضعیت جسمی، روانی و اجتماعی فرد برجای گذارد.

 

ریسک فاکتورهای ابتلا به مولتیپل اسکلروزیس

 • وراثت

مولتیپل اسکلروزیس در افراد نژاد اروپای شمالی شایع‌تر است. اگر چه بیماری کاملاً ارثی نیست ولی به نظر می‌آید اجزاء ژنتیکی برای آن وجود داشته باشد. محققین بر این باورند که تمایل به ایجاد مولتیپل اسکلروزیس وراثتی است، ولی بیماری زمانی که محرک ‌های محیطی موجود باشند خود را نشان می‌دهد.

 • عوامل محیطی

عوامل محیطی تا حدی بر بیماری MS تاًثیر دارند. بسیاری از ویروس­ها و باکتری­ها مظنون به ایجاد مولتیپل اسکلروزیس هستند. برخی محققین معتقدند فاکتور های محیطی ممکن است آغازگر بیماری در افراد مستعد باشند. اخیرا از کمبود ویتامین D به عنوان فاکتور محیطی مهم برای بیماری مولتیپل اسکلروزیس نام برده اند.

 • عوامل جغرافیایی

اثر عرض جغرافیایی در بیماری سالهاست که شناخته شده است، بدین شکل که هر چه از خط استوا دور می ‌شویم شیوع بیماری مولتیپل اسکلروزیس بیشتر می‌شود. مولتیپل اسکلروزیس در کشورهای مناطق معتدله؛ شامل اروپا، جنوب کانادا، شمال ایالات متحده، زلاند نو و جنوب استرالیا شایع ‌تر است.

ام اس و درمان

 

ما در بیماری مولتیپل اسکلروزیس با مشکلات متعددی مواجه هستیم:

۱) شروع بیماری در سنین جوانی
۲) ناشناخته بودن علت آن
۳) سیر پیشرونده بیماری و ایجاد ناتوانی‌های متعدد
۴) عدم وجود درمان قطعی
۵) عوارض جانبی درمان های موجود

 

نکات تغذیه برای بیماران ام اس

فاکتورهای غذایی می‌ تواند روی این بیماری تاثیر داشته باشد. از آنجایی که ام اس اختلال سیستم ایمنی است ضرورت دارد تا فرد مبتلا رژیم غذایی را انتخاب کند که از سیستم‌های ایمنی حفاظت نماید. از این رو درک درست از نقش رژیم غذایی ممکن است به فرد مبتلا کمک کند تا کیفیت زندگی خود را بهبود بخشد. از این بین انتخاب رژیم غذایی بهبود دهنده فلور روده می‌ تواند این شرایط را بوجود آورد.

“ بطور کلی مهمترین توصیه و نقش تغذیه در بیماران ام اس مصرف غذای سالم است. توصیه می شود که مصرف چربی و نمک کاهش و بجای آن از میوه جات و سبزیجات بیشتر استفاده شود. “

پادکست های منتشر شده توسط دکتر ناصرمقدسی

درباره بیماری ام اس

 مراقبت های کرونایی

دکتر عبدالرضا ناصر مقدسی

اضطراب و تاثیر آن بر روی بیماری ام اس در شرایط کرونا

دکتر عبدالرضا ناصر مقدسی

کاهش اضطراب در شرایط کرونا

دکتر عبدالرضا ناصر مقدسی

اهمیت فعالیت فیزیکی در دوران کرونا

دکتر عبدالرضا ناصر مقدسی

0:00
0:00

اهمیت شاد بودن در روزهای کرونایی

دکتر عبدالرضا ناصر مقدسی

توضیحاتی در مورد واکسن کرونا

کانال دکتر عبدالرضا ناصر مقدسی

حال خوب

دکتر عبدالرضا ناصر مقدسی

0:00
0:00

تاثیرات اقتصادی مصرف دارو در بیماران ام اس

دکتر عبدالرضا ناصر مقدسی

0:00
0:00

نقش EBV در بیماری ام اس

دکتر عبدالرضا ناصر مقدسی

0:00
0:00

دلایل ورزش نکردن بیماران ام اس

دکتر عبدالرضا ناصر مقدسی

0:00
0:00

نوروپلاستیسیتی و ام اس

دکتر عبدالرضا ناصر مقدسی

0:00
0:00

نقش سیگار در ابتلا به ام اس

دکتر عبدالرضا ناصر مقدسی

0:00
0:00

اهمیت کاردرمانی در ام اس

دکتر عبدالرضا ناصر مقدسی

0:00
0:00

گلاتیرامر استات در شیردهی

دکتر عبدالرضا ناصر مقدسی

0:00
0:00

ضرورت امید به زندگی

دکتر عبدالرضا ناصر مقدسی

0:00
0:00

اهمیت شروع سریع درمان

دکتر عبدالرضا ناصر مقدسی

0:00
0:00

تاثیر منفی مصرف سیگار در ام اس

دکتر عبدالرضا ناصر مقدسی

0:00
0:00

ورزش و تمرکز در ام اس

دکتر عبدالرضا ناصر مقدسی

0:00
0:00

بازتوانی ذهنی در ام اس

دکتر عبدالرضا ناصر مقدسی

0:00
0:00

عدم تمرکز در ام اس

دکتر عبدالرضا ناصر مقدسی

0:00
0:00
ام اس

ویدئوهای بیماری ام اس

_
ام اس

مقالات بیماری ام اس

_
روش های جدید فیزیوتراپی در ام اس؛ استفاده از VR و رباتیک

روش های جدید فیزیوتراپی در ام اس؛ استفاده از VR و رباتیک

اردیبهشت ۹, ۱۴۰۳دکتر ناصرمقدسی
درمان با واقعیت مجازی (VR) در فیزیوتراپی واقعیت مجازی (VR) به عنوان یک ابزار نوین در فیزیوتراپی، به طور فزاینده‌ای برای کمک به بیماران ام اس در بهبودی و توانبخشی به کار می‌رود. این فناوری با ایجاد محیط‌های شبیه‌سازی شده و تعاملی، تجربه‌ای جذاب و انگیزه‌ بخش را برای درمان بیماری ام اس فراهم می ...ادامه مطلب
نوروفیلامنت و بیماری ام اس MS

نوروفیلامنت و بیماری ام اس MS

فروردین ۲۸, ۱۴۰۳دکتر ناصرمقدسی
ام اس چیست؟ بیماری ام اس یا همان مالتیپل اسکلروزیس یک بیماری خودایمنی است. اگر اصطلاح بیماری خودایمنی برای شما جدید است باید بگوییم این بیماری‌ها شبیه گل به خودی فوتبال هستند. در بیماری‌های خود ایمنی، دستگاه ایمنی بدن که وظیفه دارد عوامل بیگانه ای مثل باکتری‌ها، ویروس‌ها و… را شناسایی کند و به آن‌ها ...ادامه مطلب
مایع مغزی نخاعی و ام اس؛ روش انجام آزمایش مایع نخاعی

مایع مغزی نخاعی و ام اس؛ روش انجام آزمایش مایع نخاعی

فروردین ۱۴, ۱۴۰۳دکتر ناصرمقدسی
ام اس یا مالتیپل اسکلروزیس بیماری ام اس یکی از بیماری های خودایمنی است. در این بیماری سیستم ایمنی به بافت عصبی حمله می کند و باعث تخریب آن می شود. در بیماری ام اس غلاف میلین اعصاب دستگاه عصبی مرکزی از بین می رود. همین موضوع باعث بروز مجموعه علائم مربوط به این بیماری می شود. ” تشخیص ام ...ادامه مطلب
سیگار و بیماری ام اس MS

سیگار و بیماری ام اس MS

اسفند ۱۴, ۱۴۰۲دکتر ناصرمقدسی
ام اس MS یا مالتیپل اسکلروزیس ام اس یکی از شناخته‌شده‌ترین بیماری‌های خودایمنی است که در اثر حمله سیستم ایمنی به سیستم اعصاب مرکزی ایجاد می‌شود. در این بیماری سیستم ایمنی بدن به غلاف حفاظتی فیبر‌های عصبی (میلین) حمله کرده و باعث ایجاد اختلال در ارتباط بین مغز و بقیه‌ قسمت‌های بدن می‌شود ...ادامه مطلب
نقش MRI ام ار ای در تشخیص و درمان بیماری ام اس

نقش MRI ام ار ای در تشخیص و درمان بیماری ام اس

بهمن ۳۰, ۱۴۰۲دکتر ناصرمقدسی
تشخیص بیماری ام‌ اس تشخیص بیماری ام‌ اس ممکن است دشوار باشد؛ چرا که هیچ آزمایشی جود ندارد که به طور دقیق مشخص کند فرد به ام‌ اس مبتلا شده است. تشخیص این بیماری بسته به آزمایش‌های متعدد برای رد سایر بیماری‌هایی است که علائم مشابه بیماری ام‌ اس دارند. درصورتی‌که متخصص ام‌ اس با بررسی علائم ...ادامه مطلب
نقش تغذیه در بیماری ام اس MS و مواد غذایی مفید

نقش تغذیه در بیماری ام اس MS و مواد غذایی مفید

آذر ۱۸, ۱۴۰۲دکتر ناصرمقدسی
بیماری ام اس چیست؟ ام اس یک بیماری خود ایمنی است که بر اثر آن سلول‌ های ایمنی بدن به اشتباه سیستم عصب مرکزی را مورد حمله قرار می‌ دهد. رشته‌ های عصبی سیستم مرکزی در بدن به طور معمول با غلاف میلین پوشیده شده که از عصب‌ها حفاظت و به انتقال سیگنال‌های الکتریکی کمک می‌ کند. در ...ادامه مطلب
همه چیز درمورد التهاب نخاع و راه های درمانی

همه چیز درمورد التهاب نخاع و راه های درمانی

مهر ۱۲, ۱۴۰۲دکتر ناصرمقدسی
میلیت عرضی یا التهاب نخاع چیست؟ سیستم عصبی ما از سلول‌های عصبی به نام نورون تشکیل شده است. دور تا دور رشته‌های نورون را غلاف میلین پوشانده‌است که وظیفه پشتیبانی سلول عصبی را بر عهده دارد. در بیماری میلیت یا التهاب نخاع، میلین اطراف سلول‌های عصبی دچار التهاب شده و عملکرد نورون های نخاعی مختل می ...ادامه مطلب
درمان اختلال حافظه در بیماری ام اس

درمان اختلال حافظه در بیماری ام اس

مرداد ۲۹, ۱۴۰۲دکتر ناصرمقدسی
مولتیپل اسکلروزیس (MS) ام اس یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی پاسخ غیر متعارفی به سیستم عصبی مرکز (شامل مغز، نخاع و اعصاب بینایی) می دهد. سیستم ایمنی بدن به طور معمول عوامل خارجی همانند باکتری ها و ویروس ها را مورد هدف قرار می دهد ولی در بیماری های خود ایمنی، به اشتباه بافت های ...ادامه مطلب
التهاب مغزی انسفالیت چیست؟ علت, علائم و روش درمان

التهاب مغزی انسفالیت چیست؟ علت, علائم و روش درمان

تیر ۱۹, ۱۴۰۲دکتر ناصرمقدسی
انسفالیت انسفالیت  یا التهاب بافت مغز یک بیماری نادر ولی جدی با علل احتمالی متعدد است. این بیماری ممکن است فقط با علائم و نشانه‌های خفیف آنفولانزا مانند تب یا سردرد تظاهر کرده و یا علائم شدیدی همانند گیجی، تشنج، مشکلات حرکتی، بینایی و شنوایی و حتی کما ایجاد کند. ویروس‌ها علت بروز حدود ۷۰ درصد از موارد ...ادامه مطلب
نقش فیزیوتراپی در درمان بیماری ام اس

نقش فیزیوتراپی در درمان بیماری ام اس

خرداد ۲۱, ۱۴۰۲دکتر ناصرمقدسی
ام اس چیست؟ مالتیپل اسکلروزیس (ام اس) نوعی بیماری خودایمنی است که سیستم عصبی مرکزی (شامل مغز، نخاع و اعصاب بینایی) را درگیر می کند و  با التهاب مزمن، از بین رفتن میلین و نقص در ارتباط نورون ها شناخته می شود. این آسیب منجر به علائم جدی مانند بی حسی و گزگز، ضعف، درد عضلانی و مشکلات بینایی می ...ادامه مطلب
داروی گلاتیرامر استات جهت درمان بیماری ام اس

داروی گلاتیرامر استات جهت درمان بیماری ام اس

خرداد ۱۶, ۱۴۰۲دکتر ناصرمقدسی
داروی گلاتیرامر استات گلاتیرامر استات یک داروی تنظیم کننده سیستم ایمنی از جنس اسیدآمینه است که برای درمان بیماری ام اس استفاده می شود. گلاتیرامر استات می تواند از میزان حملات بیماری بکاهد. اگرچه مطالعات نشان می دهد که این دارو ممکن است از پیشرفت بیماری نیز جلوگیری کند. این دارو به عنوان درمان بیماری ام اس از نوع عودکننده ...ادامه مطلب
درمان ام اس با داروی دیمتیل فومارات DMF

درمان ام اس با داروی دیمتیل فومارات DMF

اردیبهشت ۲۸, ۱۴۰۲دکتر ناصرمقدسی
دی متیل فومارات دی متیل فومارات دارویی تجویز شده با نام تجاری تکفیدرا است که برای درمان اشکال عودکننده بیماری ام اس (MS)  استفاده می شود. دی متیل فومارات به عنوان یک درمان نگهدارنده بیماری برای بیماری ام اس طبقه بندی می شود و در طی دو سال خطر عود ام اس را تا ۴۹ درصد کاهش می دهد. همچنین ...ادامه مطلب
مکانیسم اثر داروی ام اس اینترفرون

مکانیسم اثر داروی ام اس اینترفرون

بهمن ۲۶, ۱۴۰۱دکتر ناصرمقدسی
اینترفرون بتا (آونکس و ربیف و بتافرون) اینترفرون نوعی ماده طبیعی است که در بدن تولید و برای کمک به حذف عفونت ها استفاده می شود. اینترفرون بتا-1α و بتا-1β مصنوعی (ساخته دست انسان) نسخه ای از این اینترفرون طبیعی هستند. اینترفرون نوعی داروی تزریقی است که برای درمان انواع عود کننده مولتیپل اسکلروزیس ام اس (MS) استفاده ...ادامه مطلب
داروی اوکرلیزوماب Ocrelizumab جهت کنترل و درمان MS

داروی اوکرلیزوماب Ocrelizumab جهت کنترل و درمان MS

بهمن ۱۰, ۱۴۰۱دکتر ناصرمقدسی
داروی اوکرلیزوماب ساختار اوکرلیزوماب مشابه ریتوکسماب (ریتوکسان) می باشد. از این رو این دارو برای کنترل بیماری  ام اس استفاده می شود. سازمان غذا و دارو (FDA) این دارو را برای درمان ام اس عود کننده بهبود یابنده (RRMS) و ام اس پیش رونده (PPMS) اولیه تایید نموده است. این دارو به عنوان یک آنتی بادی مونوکلونال عمل کرده و ...ادامه مطلب
معرفی داروی فینگولیمود جهت درمان بیماری MS ام اس

معرفی داروی فینگولیمود جهت درمان بیماری MS ام اس

دی ۲۷, ۱۴۰۱دکتر ناصرمقدسی
داروی فینگولیمود داروهای خوراکی یکی از درمان های بیماری مالتیپل اسکلروزیس (MS) می باشند. یکی از این داروها، کپسول فینگولیمود (Fingolimod) است که خوشبختانه چندین شرکت ایرانی نیز این کپسول را تولید کرده اند. این دارو معمولا در ایران به عنوان خط دوم درمان توصیه می شود. یعنی بیمارانی که به نوعی به هر کدام از دارو های تزریقی قبلی ...ادامه مطلب
معرفی داروی ریتوکسیماب و نقش آن در درمان ام اس

معرفی داروی ریتوکسیماب و نقش آن در درمان ام اس

آبان ۲۳, ۱۴۰۱دکتر ناصرمقدسی
در ام اس چه اتفاقی می افتد؟ در بیماری ام اس یک سری از سلول های ایمنی بدن که به آن ها گروه لنفوسیت B و لنفوسیت T گفته می شود به غشا میلین دار سلول های عصبی (پوسته ای که روی اعصاب کشیده شده) حمله می کنند و تخریب این پوسته به شکل پلاک مانع از ارتباط درست بین ...ادامه مطلب
مطالعه و نقش آن در درمان ام اس

مطالعه و نقش آن در درمان ام اس

خرداد ۶, ۱۴۰۰دکتر ناصرمقدسی
مطالعه و نقش آن در درمان ام اس دکتر عبدالرضا ناصر مقدسی-این نوشته در روزنامه شرق به چاپ رسیده است بیمارى ام اس از آنجا که بیمارى ای متعلق به نسل جوان مى باشد و مى تواند سبب ناتوانی در فعال ترین قشر جامعه گردد همواره مورد توجه بوده است. افزایش روزبروز این بیماری نیز بر این توجه افزوده ...ادامه مطلب
تشخیص بیماری ام اس

ام اس و دست مهربان درمانگر

اردیبهشت ۲۸, ۱۴۰۰دکتر ناصرمقدسی
ام اس و دست مهربان درمانگر عبدالرضا ناصر مقدسی دکتر عبدالرضا ناصر مقدسی-این نوشته در روزنامه شرق به چاپ رسیده است متخصص درمان بیماری ام اس دخترى جوان سراسیمه وارد مطب  مى شود.از حالتش حدس مى زنم که شاید برایش تشخیص ام اس مطرح شده باشد.بدون اینکه به من اجازه صحبت دهد کلیشه های ام آر آى ...ادامه مطلب
بیمار مبتلا به ام اس

من هم یک بیمار مبتلا به ام اس هستم

اردیبهشت ۱۶, ۱۴۰۰دکتر ناصرمقدسی
من هم یک بیمار مبتلا به ام اس هستم عبدالرضا ناصر مقدسی دکتر عبدالرضا ناصر مقدسی-این نوشته در روزنامه شرق به چاپ رسیده است بیماری ام اس هر روز وجه تازه ای را به من نشان می دهد.بعنوان یک دانش آموخته رشته پزشکی همواره فکر می کردم که وظیفه من دانستن اطلاعات روز در باب بیماریها و ارائه ...ادامه مطلب
راه درمان بیماری ام اس

ام اس، بیماری و جامعه

اردیبهشت ۸, ۱۴۰۰دکتر ناصرمقدسی
ام اس، بیماری و جامعه  عبدالرضا ناصر مقدسی متخصص مغز و اعصاب این نوشته در روزنامه شرق به چاپ رسیده است. چقدر شرایط اجتماعى مى تواند وضعیت یک بیمارى را تحت تاثیر قرار دهد؟ این سوال مهمى ست که باید هم از سوى پزشکان و هم جامعه شناسان و انسان شناسان بدان پرداخته شود. دلیل آنکه من در اینجا به ...ادامه مطلب
بهبود خستگی در بیماران ام اس

بررسی اثر منیزیوم خوراکی بر بهبود خستگی در بیماران ام اس

بهمن ۱۱, ۱۳۹۹دکتر ناصرمقدسی
بررسی اثر منیزیوم خوراکی بر بهبود خستگی در بیماران ام اس عود کننده بهبود یابنده در بیمارستان سینا در سال ۹۹-۱۴۰۰ گزارش شده اند. منیزیوم ،با کاهش تحریک پذیری سلول های عصبی تاثیر قابل توجهی در سیستم عصبی دارد. همچنین منیزیوم با افزایش تاثیر بازدارندگی و تضعیف تاثیر تحریکی بر سلول های گانگلیونی اتونوم تاثیر میگذارد. منیزیوم با یون ...ادامه مطلب
بیماران مبتلا به MS

بررسی فراشناخت در مبتلایان به مولتیپل اسکلروزیس MS

بهمن ۱۱, ۱۳۹۹دکتر ناصرمقدسی
بررسی فراشناخت در مبتلایان به مولتیپل اسکلروزیس (MS) و ارتباط آن با مشخصات دموگرافیک، افسردگی و میزان اضطراب مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری مزمن و پیشرونده التهابی سیستم عصبی مرکزی است که در این بیماری با از بین رفتن میلین و دژنره شدن نورون ها در سیستم عصبی مرکزی عملکردهای مختلف فرد تحت تاثیر قرار می گیرد. به طور خاص ...ادامه مطلب
اضطراب و افسردگی بیماران MS

بررسی شیوع اضطراب و افسردگی در بیماران مبتلا به MS و ارتباط آن با ترس از بیماری

بهمن ۱۱, ۱۳۹۹دکتر ناصرمقدسی
اضطراب و افسردگی در بیماران مبتلا به MS بیماری مالتیپل اسکلروز شایع ترین بیماری التهابی با واسطه ایمنی در سیستم عصبی مرکزی می باشد که به طور معمول بالغین را گرفتار می کند و بر اساس کرایتریای مک دونالد که آخرین بار در سال ۲۰۱۷ بازبینی شده است تشخیص داده می شود.(۱) کرونا ویروس جدید هفتمین نوع از ویروس ...ادامه مطلب
4.8/5 - (31 امتیاز)

۹ دیدگاه

 • با سلام
  من از ۱۷سالگی ام اس دارم و پزشک هستم. میدونم نهایتش خوب نیست. بهترین درمان حال حاضر برای جوانان مبتلا چیست؟

 • سلام سوالی دارم: دختری هستم بیست و شش ساله چشمام چند ساله که ضعیفه اما چند ماهی هست که دیدم خیلی کم شده مخصوصا شبها حتی باعینک هم تار میبینم. چهار ماهی هست که بدنم به شدت خارش میگیره به خصوص موقع تنش و استرس، دست و پام مور مور میشه و چند روز احساس میکردم پشت لبم بی حس شده ، سردرد میگیرم اما بعد از مصرف قرص کدیمال سردردم آروم میشه. ولی روزانه یک تا سه بار سردرد تیر کشنده دارم که بعد چند دقیقه اروم میشه احساس میکنم قدرت بدنیم کم شده و ضعف دارم تهوع و نفخ روده دارم رفلکس دارم و غذایی که میخورم سر معدم میمونه بی اشتها شدم.خیلی میترسم ام اس باشه خواهش میکنم جواب بدید آیا اینها علایم ام اس هست؟

 • باسلام من ۲۷ ساله هستم و به تازگی مبتلا به بیماری ام اس شدم و زیفرون تزریق میکنم. سوالم این است که برای اسپاسم عضلات قرص گاباپنتین مصرف میکنم در حالی که زیاد تاثیری نداشته و ضعف عضلانی دارم. میخواستم بدونم قرص خارجی بهتری که بتونم جایگزین این قرص بکنم چی هست؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 • سلام خسته نباشید بنده پنج روزه که احساس سستی و بی رمقی عضلات دستو پا دارم امروز هم به پزشک رفتم و قرص جوشان ویتامین و کلسیم بهم داده با سه آمپول که امروز تزریق کردم میترسم که یه موقع بیماری msبیاد سراغم خواهش میکنم اگه امکان داره زودتر جواب بدید من توی خانواده اصلا کسی سابقه همچین بیماری رو نداره یه مقدار هم احساس تنبلی دارم ولی خب قدرت بدنی همیشگی رو دارم نه دردی نه درد عضلانی هیچی ندارم فقط بی رمقم

 • سلام برادرم ۲۳ سالشه و از چندسال پیش دچار لکنت زبان شد و حالا چند وقته تو خونه کسل و بی حوصله و عصبی و پرخاشگر شده و به تازگی متوجه شدیم که لکنتش بیشتر شده و وقتی باهاش صحبت کردیم گفت علاوه بر تشدید لکنت زبان تحرکاتش هم دچار اختلال شده و مثلا تو بالا رفتن پله ها مشکل پیدا کرده، ضمنا چندسال پیش که بخاطر لکنت بردیمش پزشک متخصص ازش نوار مغز هم گرفتن و مشکلی نداشت، حالا نظرتون دربارش چیه؟ممنون میشم پاسخ بدین

 • سلام ۲۲ ساله هستم مدتیه که در هر حالتی که هستم دچار سرگیجه میشم .. استخوان درد زیادی دارم مخصوصا در ساق پام .. گاهی بی دلیل لرزش دست میگیرم و گاهی احساس بی حسی در بازوهام دارم احساس خستگی و ضعف دارم حتی وقتی کاری نمیکنم میخواستم بدونم این علائم نشونه ی ام اس؟ دکتر گاهی دچار تاری دید و ضعف و سستی هم میشم،خیلی نگرانم که دچار ام اس شده باشم خواستم راهنماییم کنید که چکاربایدبکنم تا مطمئن بشم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *