۱۰ مورد از مهمترین علائم شایع در بیماری ام اس

مقدمه ای از ام اس

مالتیپل اسکلروزیس یک بیماری سیستم اعصاب مرکزی است که به واسطه سیستم ایمنی بدن ایجاد می‌شود. در این بیماری سیستم ایمنی به اشتباه به قسمت‌هایی از سیستم اعصاب مرکزی حمله می‌کند. در این حمله پوشش محافظ سلول‌های عصبی آسیب می‌بیند که این امر به اختلال عملکرد مغز و نخاع منجر می‌شود. شناخت علائم ام اس یا مالتیپل اسکلروزیس به شما و پزشک متخصصتان کمک می‌کند که سریع‌تر به درمان بیماری ام اس بپردازید و آن را درمان کنید.

 

۱۰ علائم شایع بیماری ام اس کدامند؟

MS نوعی بیماری با علائم غیرقابل پیش‌بینی است که شدت آن می‌تواند در افراد مختلف متفاوت باشد. در حالی که بعضی افراد دچار خستگی و بی‌حسی هستند، در موارد شدید  می‌تواند باعث فلج شدن اندام ها، کاهش بینایی و کاهش عملکرد مغز شود.

علائم بیماری ام اس

 

علائم اولیه ام اس یا بیماری مالتیپل اسکلروزیس شامل موارد زیر است:

۱. مشکلات بینایی

اختلال بینایی یکی از شایع‌ترین علائم MS است. ی عصب بینایی ملتهب شده و بینایی مرکزی را مختل می‌کند. این موضوع می‌تواند باعث تاری دید یا از بین رفتن بینایی شود.

ممکن است فورا متوجه مشکلات بینایی نشوید، چون تخریب دید شفاف می‌تواند به کندی صورت بگیرد. در اکثر موارد، کاهش بینایی با احساس درد هنگام نگاه کردن به طرفین همراه است. روش‌های مختلفی برای مقابله با تغییرات بینایی مربوط به ام اس و درمان آن وجود دارد.

 

۲. سوزن سوزن شدن و بی‌حسی

بیماری مالتیپل اسکلروزیس بر اعصاب مغز و نخاع (مرکز پیام بدن) تاثیر می‌گذارد. این موضوع می تواند سبب بی حسی یا گزگز شدن گردد که از علائم شایع در بیماری ام اس محسوب می شود.

احساس سوزن سوزن شدن و بی‌حسی یکی از شایع‌ترین علائم هشداردهنده ام اس است. معمولا در افراد مبتلا به بیماری مالتیپل اسکلروزیس بی‌حسی در صورت، بازوها، پاها و انگشت‌ها رخ می‌دهد.

 

۳. درد و اسپاسم

درد مزمن و اسپاسم عضلانی غیر ارادی نیز در ام اس وجود دارد. طبق بررسی‌های انجمن ملی ام اس نیمی از افراد مبتلا به ام اس از درد مزمن رنج می‌برند.

سفتی عضلانی یا اسپاسم هم شایع است. ممکن است سفتی عضلات و همچنین حرکات غیرقابل کنترل و دردناک اندام‌ها را تجربه کنید. بیشتر اوقات پاها تحت تاثیر قرار می‌گیرند، اما احتمال وقوع کمردرد هم وجود دارد.

دیگر مقالات دکتر ناصر مقدسی
ام اس و دست مهربان درمانگر

 

۴. خستگی و ضعف

خستگی و ضعف در مراحل اولیه بیماری ام اس تقریبا در 80 درصد بیماران دیده می‌شود. خستگی زیاد بوده و می تواند ابعاد مختلف زندگی را تحت تاثیر قرار دهد.

 

علائم شایع در بیماری ام اس
علائم شایع در بیماری ام اس

 

۵. مشکلات تعادل و سرگیجه

سرگیجه و اختلال در حفظ هماهنگی و تعادل می‌تواند تحرک فرد مبتلا به ام اس را کاهش دهد. افراد مبتلا به ام اس گاها احساس سبکی سر و سرگیجه دارند، گویی محیط اطراف‌شان در حال چرخش است. این علامت اغلب هنگام ایستادن بروز می‌کند.

 

۶. اختلال عملکرد مثانه و روده

مثانه ناکارآمد علامت دیگری است که بخش عمده ای از مبتلایان به ام اس را درگیر می‌کند. این علامت می‌تواند شامل تکرر ادرار، افزایش شدید ادرار یا ناتوانی در نگه داشتن ادرار باشد. غالبا علائم مرتبط با ادرار قابل کنترل هستند. گاهی اوقات، افراد مبتلا به ام اس دچار یبوست و اسهال می‌شوند یا کنترل روده خود را از دست می‌دهند.

 

۷. اختلال عملکرد جنسی

” بیماری ام اس می‌تواند در برانگیختگی جنسی افراد مبتلا  ایجاد مشکل کند، چون از سیستم عصبی مرکزی شروع می‌شود. “

 

اختلال عملکرد جنسی یکی از مشکلات شایع در بیماران مبتلا به ام اس است. این اختلال ممکن است ناشی از آسیب‌های عصبی باشد که ارتباطات بین مغز و اعضای جنسی را مختل می‌کند. همچنین، ام اس می‌تواند باعث مشکلاتی مانند خستگی شدید، ضعف عضلانی، کاهش حسی و درد شود که همه اینها می‌توانند بر عملکرد جنسی تأثیر بگذارند. در مردان، مشکلاتی مانند اختلال نعوظ و کاهش میل جنسی شایع هستند، در حالی که زنان ممکن است با کاهش لذت جنسی، خشکی واژن و مشکلات در رسیدن به اوج لذت جنسی مواجه شوند.

علاوه بر عوامل فیزیکی، عوامل روانی نیز نقش مهمی در اختلال عملکرد جنسی در بیماران ام اس ایفا می‌کنند. افسردگی، اضطراب و کاهش اعتماد به نفس که ممکن است با بیماری مزمن همراه باشد، می‌تواند تمایل و رضایت جنسی را کاهش دهد. درمان‌های مختلفی برای کمک به این بیماران وجود دارد، از جمله مشاوره روان‌شناختی، درمان‌های دارویی مانند داروهای اختلال نعوظ، و استفاده از روان‌سازها برای کاهش خشکی واژن. همکاری نزدیک با پزشکان و متخصصان بهداشت روان می‌تواند به بیماران کمک کند تا راه‌حل‌های مناسبی برای بهبود کیفیت زندگی جنسی خود پیدا کنند.

دیگر مقالات دکتر ناصر مقدسی
فقر فرهنگی مهم ترین ویژگی وضعیت ام اس در ایران

 

۸. مشکلات شناختی

در حدود نیمی از مبتلایان به بیماری ام اس در عملکرد شناختی خود دچار نوعی مشکل می‌شوند که شامل موارد زیر است:

  • مشکلات حافظه
  • کاهش محدوده توجه
  • مشکل در تمرکز کردن

 

۹. تغییر در سلامت عاطفی

افسردگی در بین مبتلایان به ام اس شایع است. استرس ام اس همچنین می‌تواند باعث تحریک‌پذیری، نوسانات خلقی و وضعیتی به نام بی‌ثباتی عاطفی شود که شامل دوره‌هایی از گریه و خنده غیرقابل کنترل است.

 

۱۰. سایر علائم

همه افراد مبتلا به ام اس علائم یکسانی ندارند. در حین عود یا حمله بیماری ممکن است علائم مختلف ظاهر شوند. از سایر علائم ام اس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • از دست دادن شنوایی

  • تشنج

  • لرزش غیرقابل کنترل

لرزش غیرقابل کنترل، یا ترمور، یکی از علائم شایع در بیماران مبتلا به ام اس (MS) است. این لرزش‌ها به دلیل آسیب به مسیرهای عصبی در مغز و نخاع که مسئول کنترل حرکت و هماهنگی عضلات هستند، رخ می‌دهند. ترمور ممکن است در دست‌ها، پاها، سر یا حتی صدا دیده شود و می‌تواند به صورت لرزش‌های خفیف تا شدید و ناتوان‌کننده ظاهر شود. این مشکل می‌تواند انجام فعالیت‌های روزمره مانند نوشتن، غذا خوردن یا حتی راه رفتن را برای بیماران دشوار کند و به طور قابل توجهی کیفیت زندگی آنها را تحت تأثیر قرار دهد. درمان ترمور در بیماران ام اس شامل ترکیبی از داروهای ضدترمور، فیزیوتراپی بیماری ام اس و در برخی موارد استفاده از وسایل کمکی برای بهبود کنترل حرکت است.

  • مشکلات تنفسی

  • لکنت زبان

  • بلع سخت

 

کلام پایانی درباره علائم ام اس

از ام اس یا مالتیپل اسکلروزیس خواندید و اکنون می‌دانید که علائم متفاوت و غیرقابل پیش‌بینی دارد. اگر علائم ام اس را در خود یا اطرافیان‌تان می‌بینید، بهتر است همان موقع به پزشک مراجعه کنید. چرا که ممکن است همین اقدام سریع شما بهبودی را محقق کند.

 

دکتر عبدالرضا ناصر مقدسی متخصص مغز و اعصاب و درمان بیماری ام اس (MS) در بیمارستان سینا مرکز تحقیقات ام اس

📝 نویسندهدکتر عبدالرضا ناصر مقدسی

 

5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *